„Popjevkom veselom, blagdan objavite, Stošiju blaženu, Zadrani častite!“
Molitva sv. Stošiji
Zahvaljujemo ti, svemogući Bože, što si nam dao svetu Stošiju za našu nebesku zaštitnicu. Udijeli nam milost da s njom ujedinjeni dnevno molimo za svoju Zadarsku nadbiskupiju, volimo je i vođeni Duhom Svetim uvijek joj radosno služimo. To te molimo po Kristu Gospodinu našemu. Amen.
Na svetkovinu Bogojavljenja, u ponedjeljak, 6. siječnja, započinje devetnica sv. Stošiji.
Blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje ili Vodokršće jedan je od najstarijih katoličkih blagdana. Slavi se objava Boga čovječanstvu u ljudskom liku, u osobi Isusovoj. Prema događajima opisanim u evanđelju po Mateju, tri su kralja ili mudraca “s istoka”, prateći betlehemsku zvijezdu repaticu, došli u Jeruzalem pokloniti se novorođenom Isusu. Pri tom su mu darovali tri simbolična dara – tamjan kao Bogu, zlato kao kralju na nebu i plemenitu mast (smirnu) kao čovjeku. Tri kralja su predstavnici poganskih naroda, koje je Bog pozvao u svoje kraljevstvo, time što im je javio rođenje Spasitelja i na taj način naznačuju da je on Spasitelj za sve ljude. Na Sveta tri kralja (ili večer prije) je Vodokršće, svećenik na misi blagoslivlja vodu koja se nosi kućama.
Prvog dana Devetnice, na Bogojavljenje, 6. 1., svečano misno slavlje u 11 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodi zadarski nadbiskup mons. Milan Zgrablić.
Nakon toga svake večeri u 18 sati katedrali je sveta misa na koju će hodočastiti župe iz cijele nadbiskupije. Tijekom devetnice moguće je dobiti potpuni oprost uz propisane uvjete.
Utorak, 7. siječnja 2025.
Dekanati Zadar Istok i Zadar Zapad
Srijeda, 8. siječnja 2025.
Biogradski dekanat
Četvrtak, 9. siječnja 2025.
Ninski i Paški dekanat
Petak, 10. siječnja 2025.
Benkovački i Zemunički dekanat
Subota, 11. siječnja 2025.
U 9,00 sati: Ugljansko –Pašmanski i Dugootočko – Silbanski dekanat
Nedjelja, 12. siječnja 2025.
KRŠTENJE GOSPODINOVO
Ponedjeljak, 13. siječnja 2025.
Novigradski i Ražanački dekanat
Utorak, 14. siječnja 2025
SVEČANA I. VEČERNJA
Što je devetnica?
Devetnica je molitva koja uključuje devet koraka. Može se sastojati od devet molitava koje se mole tijekom određenoga razdoblja, ili od jedne te iste molitve koja se ponavlja devet puta – na primjer, svaki dan tijekom devet dana, ili jednom tjedno tijekom devet tjedana.
Riječ devetnica nastala je od broja devet. Početci devetnice sežu u prošlost sve do uzašašća, kad je Isus započeo devetodnevnu molitvu: “zapovjedi im da ne napuštaju Jeruzalem, nego neka čekaju Obećanje Očevo… I pošto uđu u grad, uspnu se u gornju sobu gdje su boravili… svi oni bijahu jednodušno postojani u molitvi sa ženama, i Marijom, majkom Isusovom” (Dj 1,4–14). Devet su dana učenici molili, a desetoga dana, na Duhove, primiše Duha Svetoga.
Što je značajno kod broja devet? Neki ukazuju na to da je riječ o broju za jedan manjem od broja deset, okrugloga broja koji predstavlja puninu i savršenstvo, i da je stoga broj devet znak naše ljudske potrebitosti, naše nesavršenosti. A budući da često molimo devetnice u posebne svrhe, ovo objašnjenje odgovara stvarnosti.
U optjecaju je mnogo devetnica, a i sami možemo načiniti devetnicu od devet nama najdražih molitava. Najbolje bi bilo uskladiti devetnice s liturgijskim blagdanima, ali to nije uvijek nužno. Često molimo devetnice za potrebe koje se pojave tijekom života.
Mi se obraćamo Bogu u trenutcima naše potrebe; podižemo k njemu svoj um i svoje srce i molimo ga za dobre stvari. Bog čuje svaku našu molitvu i sve ih uslišava, imajući u vidu ono što je za nas najbolje.
Svemogući vječni Bože, koji si blaženu Stošiju mučenicu svoju, dok je izgarajući u plamenu tebi pjevala, slavnom pobjedom okrunio, daj da se i mi po njezinu zagovoru vatrom ljubavi tako raspalimo ovdje na zemlji, da zavrijedimo u nebu kroz sve vjekove slavu Tebi pjevati. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.
Sveta Stošijo, moli za nas!