
„Riječ je živa kad život govori. Neka zato prestanu riječi, a neka djela govore. Prepuni smo riječima, a prazni djelima.“ (Sveti Antun)
U našoj katedrali sv. Stošije svečano je postavljen i blagoslovljen kip sv. Ante 19. 10. 2021. Blagoslovio ga je župnik don Josip Radoica Pinčić. Njegov blagdan proslavit ćemo molitvom trodnevnice od utorka 10. lipnja do četvrtka 12. lipnja u 19 sati. Na sam blagdan sv. Ante Padovanskog u petak, 13. lipnja u 19 sati je svečano misno slavlje. Nakon misnog slavlja je svečani orguljaški koncert mladog njemačkog orguljaša Raphaela Attile Vogla.
Omiljeni svetac cijelog svijeta sv. Ante rođen u Lisabonu u Portugalu 1195. godine. Potječe iz plemenite lisabonske obitelji, a na krštenju je dobio ime Fernando. Njegov apostolski rad vezan za Padovu, u kojoj je svetac našao svoje posljednje počivalište. U petnaestoj godini, nakon duge molitve i razmišljanja , Fernando napušta bogatu obiteljsku palaču i odlazi u samostan redovnika augustinaca kraj Lisabona. Upravo njima svetac zahvaljuje intelektualnu naobrazbu, koja ga je učinila jednim od najučenijih crkvenih ljudi Europe na početku 13. stoljeća. Ubrzo napušta Lisabon i odlazi u Coimbru u augustinski samostan sv. Križa i tu ostaje do svećeničkog ređenja.
U veljači 1220. godine Fernando, oduševljen franjevačkom duhovnošću, traži dopuštenje da napusti augustince i pridruži se franjevačkom redu. Postaje franjevac i uzima novo ime – Antun. Odlazi u Maroko gdje ga zahvaća teška bolest. Napušta afričko tlo i kreće u domovinu, ali Bog vodi njegov put prema Asizu gdje se susreo sa sv. Franjom, koji je u njemu otkrio veliki talent. Putuje od Italije do Francuske pronoseći kršćanima ljepotu Radosne vijesti. Zahvaljujući njegovim naporima te naporima brojnih franjevačkih i dominikanskih misionara, kršćanska je Europa u nekoliko godina stekla novu svježinu vjere.
Antunov se zadatak nije ograničavao samo na propovijedanje. Prvi je doktor teologije u franjevačkom redu. Poučavao je u Bologni, u Montpellieru, u Padovi, a u kratkim je predasima sastavio djela koja su mu, zbog duboke učenosti, zaslužila naslov crkvenog naučitelja. Takav je bio Antun, svetac koji se nije zatvorio u siguran mir svoje sobice, znanstvenik koji ne pozna samo put od katedre do knjižnice, nego čovjek koji štuje istinu, apostol mira i dobrote, zaštitnik siromaha, koji se uvijek i svugdje otvoreno suprotstavlja nasilnicima.
S 36 godina, rastočen naporima i vodenom bolešću, Antun je spremno i u duhu vjere dočekao čas prijelaza k Ocu. U petak 13. lipnja 1231. godine na putu prema Padovi u samostanu Arcella ugasio se za svijet jedan od najvećih apostola Isusa Krista i njegova evanđelja. Pokopan je u Padovi, a njegov se grob nalazi u veličanstvenoj bazilici zvanoj „il Santo“.
Ni punu godinu kasnije papa Grgur IX. svečano ga je uvrstio u red svetih. Mnoga je čudesa učinio za života. Neposredno poslije smrti pripisuju mu brojna čudesna ozdravljenja, službeno ispitana i zajamčena, a brojna su se čudesna uslišanja po njegovu zagovoru nastavila i traju sve do današnjih dana. U svojoj svetosti i proglašen je Svecem cijeloga Svijeta!
Zazivaju ga za pronalazak izgubljenih stvari, mole mu se putnici, zaštitnik je i pomoćnik u ljubavi, zazivaju ga bračni parovi za sretan brak, pomoćnik je u neplodnosti, mole mu se i zazivaju ga kod opsjednuća, protiv sila zla i sotone, u svakojakim katastrofama.
Vjernici u Hrvatskoj svetog Antu uz devetnice i trodnevnice slave na tri načina, jedan je slavljenje utoraka, drugi je nošenje njegove medaljice, sličice ili kipića, a treći je darivanje za Kruh svetog Antuna u korist siromaha.
Orguljaški koncert u čast sv. Ante
“Vogl je briljantan mladi orguljaš koji posjeduje veliku sposobnost, kreativnu maštu i glazbenu strast.”
Uz želju da se oplemeni proslava blagdana sv. Ante na orguljama će svirati mladi njemački orguljaš Raphael Attila Vogl.
Njemački orguljaš Raphael Attila Vogl započeo je svoje rano glazbeno obrazovanje kod katedralnog orguljaša Ludwiga Ruckdeschela u Passauu u Njemačkoj. S 18 godina pohađa Hochschule für Katholische Kirchenmusik und Musikpädagogik (Viša škola za katoličku crkvenu glazbu i glazbeno obrazovanje) u Regensburgu u Njemačkoj. Tu je studirao sviranje orgulja i crkvenu glazbu kod Stefana Baiera i Markusa Rupprechta. Nakon toga godinu dana studira kod Lászla Fassanga na Franz-Liszt-Academy u Budimpešti u Mađarskoj. Raphael je 2020. godine diplomirao sviranje orgulja na svjetski poznatoj školi Juilliard gdje je studirao pod vodstvom Paula Jacobsa, dobitnika nagrade Grammy. Po završetku studija primljen je na doktorat glazbenih umjetnosti što je najnapredniji studij na The Juilliard School.
Raphael A. Vogl sudjelovao je na raznim natjecanjima, osvojivši nagrade na Međunarodnom orguljaškom natjecanju Mendelssohn u Švicarskoj, Međunarodnom natjecanju Tariverdiev u Rusiji i Svjetskom Bachovom natjecanju The Boulder Bach Festivals. Raphael je debitirao u Alice Tully Hallu 2020. godine gdje je izveo njujoršku premijeru Jahača na bijelom konju Sophije Gubaiduline na Focus Festivalu u Lincoln Centeru. Kao koncertni orguljaš nastupao je u koncertnim dvoranama i katedralama diljem Europe i Amerike kao što su Berlinska filharmonija, Madison Symphony i Marian Anderson Hall, a redovito nastupa s orkestrom Philadelphije, radeći s Yannickom Nézet-Séguinom, Roderickom Coxom i Danieleom Rustionijem.
Raphael Attila Vogl izvest će na svom solističkom koncertu u katedrali sv. Stošije 13. 6. 2025. u 20:00 sati sljedeći program:
Arno Landmann (1887. – 1966.)
Variations on a Theme of Handel, op. 29
Johann Sebastian Bach (1685. – 1750.)
Prelude and Fugue in C Major, BWV 545
French Suite No. 5 in G Major, BWV 816
(Transcription Raphael A. Vogl)
– Allemande
– Gavotte
– Gigue
Felix Mendelssohn (1809. – 1847.)
Sonata in D Minor, op. 65 No. 6
– I. Chorale and Variations
– II. Fuga
– III. Finale
Wolfgang Amadeus Mozart (1756. – 1791.)
Adagio and Fugue in C Minor, KV 546
(Transcription Raphael A. Vogl)
Gereon Krahforst (*1973.)
Suite française
Danse avec les Flutes et les Anches
Marcel Dupré (1886. – 1971.)
Prelude et Fugue B Major, op. 7
Raphael A. Vogl (*1996.)
Improvisation (Himan sv. Stošije)
Radujemo se vašem dolasku!