Adventski koncert uoči jednog od 4 zaštitnika grada Zadra, sv. Zoila bio je povod okupljanja u katedrali sv. Stošije 15.12.2024. u 20 sati te ujedno i prilika za jedu osobnu glazbeno – meditativnu duhovnu adventsku pripravu.
U želji da se uz liturgijska slavlja u katedrali oplemene i blagdanske svečanosti te populariziraju ove vrijedne orgulje koje je krase, prije nešto više od godinu dana započela je jedna lijepa priča zvana festival „Orgulje sv. Stošije“.
U sklopu 2. festivala „Orgulje sv. Stošije“ sezona 2024./2025. održan je drugi koncert od ukupno sedam planiranih. Nastupili su hrvatski orguljaš i čembalist prof. Pavao Mašić i mezzosopranistica Nera Gojanović. Prije koncerta posjetitelji su imali priliku čuti o kultu štovanja sv. Zoila u Zadru kroz povijest.
Tko je bio sv. Zoilo?
Sv. Zoilo je vrlo važna povijesna i hagiografska osoba za Zadar.
Sv. Zoilo je bio svećenik koji je kao ponizni pokornik živio u kolibi, u močvarnom kraju kod Akvileje u 3. st. Na starom prijepisu jednog martirologija iz 1596. god. piše: ‘Zoilo je bio svećenik iz Akvileje koji je pokopao tijelo mučenika Krševana i mnogih drugih koji su trpjeli zbog svoje vjere i Krista‘.
Povjesničar Federico Bianchi piše da su moći sv. Zoila, s moćima glasovitog mučenika Krševana, prenesene u Zadar 649. godine i bile su smještene u crkvu Svete Marije Velike. Kad je 1570. g. srušena crkva Marije Velike, raka sv. Zoila prenesena je u susjednu kapelu sv. Roka i tamo je ostala do 1622. g. Tada je nadbiskup Luka Stella odlučio obaviti službenu rekogniciju (prepoznavanje). Nakon rekognicije, zemni ostaci sv. Zoila, uz veliko slavlje, preneseni su 16. prosinca 1622. g. u svetište za pohranu relikvija u katedralu sv. Stošije.
Zbog toga se sv. Zoilo časti na dva datuma. Prvi je16. prosinca, kada se obavio prijenos posmrtnih ostataka u katedralu i drugi 23. prosinca, datum koji se uzima kao datum njegove smrti.
Zoilo je bio zaštitnik siromašnog stanovništva Zadra, zvali su se varošani koji su živjeli u središtu grada unutar bedema. Bio je zaštitnik malenih i obespravljenih, u vremenu epidemija i teškoća za običnog čovjeka. Čašćenje sv. Zoila u zadarskoj katedrali uvijek je bilo slavljeno uz najveće počasti. Uoči blagdana sv. Zoila katedrala je zvonila, pozivala ljude na molitveno okupljanje. Mnogi su Zadrani dolazili, otvarao se relikvijar sv. Zoila.
Zadarski nadbiskup u miru mons. Želim Puljić želio je obnoviti kult čašćenja sv. Zoila te je proglasio sv. Zoila zaštitnikom Caritasa Zadarske nadbiskupije na Nedjelju Caritasa 13. prosinca 2020. godine u župnoj crkvi Bl. Alojzija Stepinca na Bilom Brigu. Toj župi darovao je i relikvijar sv. Zoila. Mons. Želimir Puljić također je tada naložio i novu rekogniciju koja je obavljena 18. lipnja 2020. god. u Nadbiskupskom ordinarijatu u Zadru. Nakon obavljene rekognicije, mons. Želimir Puljić odredio je da se odvoji dio relikvija koje se stavilo vjernicima na štovanje u kapeli Nadbiskupskog doma. Ostali dio relikvija se zapečatio i vratio u relikvijar koji se čuva u trezoru Ordinarijata.
Zadrani su mu se utjecali kroz stoljeća i svečano ga častili. Danas je na svima nama zadaća da očuvamo baštinu i tradiciju u životu naše zadarske Crkve.
Zagovorna molitva sv. Zoilu
„Bože, ti si Crkvu poučio da je sav tvoj zakon u ljubavi prema tebi i bližnjemu. Neka nam po primjeru svetoga Zoila ne dojadi činiti dobro i vršiti djela milosrđa, kako bismo se ubrojili među blagoslovljene u tvome Kraljevstvu. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen“.
Nakon izlaganja o sv. Zoilu posjetitelji su uživali u vrhunskim izvedbama Pavla Mašića i Nere Gojanović. Oduševljena publika nagradila ih je dugim pljeskom (za sve one koji nisu mogli prisustvovati donosimo snimku koncerta i foto galeriju). Nije ni čudno ako znamo o kojim vrhunskim glazbenicima se radi. Ovdje donosimo samo mali sažeti dio njihove biografije:
Pavao Mašić , orgulje
– Profesor orgulja i čembala na Muzičkoj akademiji u Zagrebu
– Stalni orguljaš u crkvi sv. Marka u Zagrebu na Gornjem gradu
– Glavni orguljaš opere u HNK u Zagrebu
– Snima za HRT, 5 albuma, 11 Porina
– Voditelj festivala „Orgulje sv. Marka“
– Voditelj ljetne orguljaške škole u Šibeniku
– Koncertira po cijelom svijetu
Nera Gojanović, mezzosopran
– Umjetnička je suradnica za glazbenu i glazbeno-scensku djelatnost u Šibenskom kazalištu
– Članica je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.
– Svojim dolaskom u Šibenik pokrenula je koncertnu sezonu u Šibenskom kazalištu, koncertnu pretplatu, Ciklus predstavljanja šibenskih glazbenika, Međunarodni Vocalmasterclass posvećen Majdi Radić te Festival klasične glazbe “Musica appassionata” posvećen Nevenu Belamariću.
– Organizirala je i producirala te izvedbeno sudjelovala u brojnim koncertima, glazbeno-scenskim programima
U katedrali sv. Stošije u večernjem Adventskom koncertu izveli su djela:
Jacques-Nicolas Lemmens (1823-1881)
Prélude à 5 parties (École d’orgue, 1862)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654
Alessandro Stradella (1643-1682)
Pieta Signore
Giuseppe Verdi (1813-1901)
Ave Maria, arija Desdemone iz opere Otello
Giovanni Morandi (1777-1856)
Sonata all’Elevazione u Es-duru, op. 21
Uvod, tema s varijacijama i finale u F-duru
Pietro Mascagni (1863-1945)
Ave Maria
Franjo Dugan (1874-1948)
Kromatska fuga u c-molu
Georges Bizet (1838-1875)
Agnus Dei