Stošija je laik. Običan vjernik. Živjela je u svijetu kao što i vi, dragi vjernici, živite… U životnu stvarnost Stošija je unijela nadnaravnu stvarnost milosti, vjere i ljubavi… Svoj imetak dijeli sa siromasima. Posjećuje bolesne. Tješi žalosne. Bodri klonule. U svijet boli, žalosti i siromaštva Stošija unosi Kristovu ljubav i prisutnost Crkve. Život joj je nalik na sjeme koje umire da rodi velik rod.

(iz jedne propovijedi mons. Marijana Oblaka)

Svečanu Večernju u katedrali sv. Stošije 14. siječnja u 18 sati predvodi mons. Milan Zgrablić, nadbiskup zadarski.

Nakon svečane večernje Stošiji u čast orguljaški koncert održat će poznati mađarski orguljaš Rákász  Gergely.

Proslava 15. siječnja u katedrali sv. Stošije:

U 7 sati svetu Misu predvodi don Josip Radoica Pinčić, katedralni župnik

U 8 sati svetu Misu predvodi don Ante Dražina, rektor sjemeništa i ravnatelj Katoličke gimnazije

U 9 sati svetu Misu predvodi don Ante Sorić, generalni vikar

U 11 sati svečano misno slavlje predvodi mons. Milan Zgrablić, nadbiskup zadarski

U 18 sati svečano misno slavlje predvodi mons. Roko Glasnović, biskup dubrovački

Rimljanka iz visoko rangirane patricijske obitelji. Majka joj je bila sv. Fausta iz Sirmijuma. Ova djevica, udovica i mučenica, još iz doba cara Dioklecijana, kršćansku je vjeru primila od majke.

Unatoč tome što to nije željela, udali su je za rimskog patricija Publija. Ona je ipak, bogobojazna kakva je već bila, čvrsto odlučila ostati djevica, zbog čega ju je njezin duboko uvrijeđeni suprug zatvorio u kućnu tamnicu i mučio glađu. Teške životne trenutke ublaživao joj je pismima podrške i ohrabrenja zadarski mučenik i svetac, Sveti Krizogon, odnosno Krševan, Stošijin duhovni vođa-vjeroučitelj. Nakon smrti muža Stošija se oslobodila kućne tamnice i sve svoje imanje razdijelila je siromasima, a svoj život posvetila skrbi za progonjene kršćane.

Sa skupinom sljedbenika pratila je Krševana sve do njegove mučeničke smrti u Akvileji. Životni put je zatim vodi u Sirmij, današnju Srijemsku Mitrovica, odakle se upućuje prema Solunu i ponovo vraća u Sirmij gdje su nakon dolaska cara Dioklecijana brojni kršćani bili osuđeni na smrt.

Međutim, zbog nesebičnog pomaganja zatočenim kršćanima i zbog svoje ustrajnosti u vjeri i ona je zatočena, da bi potom 25. prosinca 304. godine spaljena na lomači.

Opisujući njenu smrt jedan životopisac navodi: „Dok je plamen sažigao Stošijino tijelo, ona je u zanosu pjevala“.

Stošijino je ime, uz ime najpoznatijih ranokršćanskih mučenika, upisano u Rimski kanon – glavnu posvetnu molitvu na sv. Misi i uneseno u litanije Svih svetih. Za vrijeme barbarskih provala Huna i Avara, kršćani su relikvije (posmrtne ostatke, moći) svojih mučenika prenosili na sigurnija mjesta. U to vrijeme je mučenički prah sv. Stošije odnesen u Carigrad. Bizantski car Nicefor u znak priznanja i nagrade zadarskom biskupu Donatu za postignuti mir između Karla Velikog i Bizanta, poklanja 810. godine moći, sažgani prah sv. mučenice Stošije. I upravo od tada, grad Zadar u svojoj katedrali, koja je do tada bila posvećena sv. Petru apostolu, s poštovanjem pobožno čuva ostatke svete mučenice Stošije koja postaje naslovnica katedrale. Njezina svetkovina slavi se u Zardu i zadarskoj nadbiskupiji 15. siječnja.

Običaj je da Zadrani drže božićne ukrase u svojim domovima do njezine svetkovine.

Molitva pred moćima sv. Stošije

Sveta Stošijo, velika mučenice, dolazim pred tebe, dok klečim ovdje pred tvojim svetim moćima pomozi mi moliti. Ti koja znaš što moj bližnji i ja trebaju, zagovaraj me pred licem Božjim, za sve moje duhovne i tjelesne potrebe. Utječem se tebi i povjeravam sve tvojoj brizi prepunoj ljubavi. Prikaži ih Isusu Kristu kroz nježnu i trajnu brigu koju si imala prema njemu u svim onima koji su ovdje na zemlji nesretni.

Sveta Stošijo, ti koja si mučena iz ljubavi prema Gospodinu i vjeri, molim te za milost razmatranja života, muke i smrti Isusa Krista, i patnje Blažene Djevice Marije. Moli za mene kako bih mogao hodati putem poniznosti, jednostavnosti, ljubavi i žrtve ispunjavajući cijelo vrijeme i na sve načine svetu Božju volju.

Pomozi mi živjeti ujedinjen s Isusom Kristom, Blaženom Djevicom Marijom i s tobom mojom svetom zaštitnicom, po sve vijeke. Amen.

Related Posts